Odkud se vzala voda

Životodárná tekutina, bez které bychom se opravdu neobešli. Sprchování, pití, vaření, snad jakákoliv lidská činnost je spojená právě s vodou. A kde se vlastně na naší planetě vzala? Byla tu odjakživa nebo se sem dostala z kosmu? Zajímavé je například to, že spoustu vědců se shoduje v jednom – není to tak docela obyčejná kapalina. Naopak, je docela výjimečná, a to nejen proto, že jsme z ní doslova stvořeni.

Mimořádné povrchové napětí, co nemá obdoby

Viděli jste někdy vodoměrky? Právě tihle drobní živočichové se mohou doslova a do písmene procházet po vodní hladině, právě kvůli jejímu mimořádně vysokému povrchovému napětí. U dna jezer, řek a moří je teplota vždy 4 stupně Celsia, bez ohledu na pořádnou vrstvu ledu u hladiny (nebo třeba i ostré sluneční paprsky). Díky tomu je vlastně umožněn podvodní život. Odpařování vody probíhá oproti jiným kapalinám nezvykle pomalu, až do teploty sta stupňů Celsia je voda v tekutém stavu – a to i přesto, že jde vlastně o sloučeninu vodíku. Ale zpět k tématu – kde se vlastně vzala?

Lake Mountains Nature Reservoir  - fotoblend / Pixabay

fotoblend / Pixabay

Vědci se donedávna domnívali, že pozemská voda pochází prostě odněkud z vesmíru. A na naši planetu se dostala díky planetkám nebo kometám, zkrátka zvnějšku. Před několika miliardami lety započalo vesmírné bombardování, které v rané historii Země namíchalo živnou směs pro prvotní organismy. Podobný osud potkal i Mars, který ovšem nemá magnetické pole jako Země – a díky slunečním větrům ztratil i základy původně nadějné atmosféry. V nějaké formě ji najdeme na každé planetě ve vesmíru, ale rozhodně to neznamená, že bychom se mohli na Marsu osprchovat a uvařit si čaj.

Přečtěte si:  Jak úspěšně prodloužit pracovní vízum cizinců v České republice

Voda je sloučenina vodíku a kyslíku

První chemický prvek tvoří více než tři čtvrtiny hmoty vesmíru, ten druhý je čtvrtým nejčastěji zastoupeným prvkem. Ve své plynné podobě se na naší planetě pravděpodobně objevila už v okamžiku jejího vzniku. Dnešní zásoby sladké vody jsou asi 37 milionů krychlových kilometrů, v atmosféře Země je ale zhruba „jen“ 13 tisíc krychlových kilometrů vody. Ale kde se vlastně takové množství najednou vzalo? Mnozí vědci přicházejí s novými a novými teoriemi, jedna z nich hlásá, že voda byla na Zemi vlastně „odjakživa“. A co si myslíte vy?

Nature Lake Forest Trees Water  - shogun / Pixabay

shogun / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search