Jak na odolné skvrny na oblečení? Postupy jsou jednoduché

Každý z nás někdy musí řešit problém skvrny na oblečení. I přes maximální opatrnost se někdy stane, že v nejnevhodnější okamžik ukápne omáčka na halenku, bílé kalhoty ozdobí skvrna od rzi a sváteční ubrus někdo polije červeným vínem. Zvláště odolné skvrny, které se velmi špatně čistí. Naštěstí existují jak moderní prostředky, tak staré osvědčené rady, které dovedou účinně odpomoci od nežádoucích ozdob na vašem textilu.

Jak na skvrny od mastnoty?

Olej, nejrůznější vazelíny, krémy. To a mnohem více můžeme potkat na cestě domovem. První způsob, jak je odstranit, je vysušení. Zkuste fén, kterým se skvrna vysuší a vzniklá krusta se posléze vydrolí. Dalším účinným domácím pomocníkem je prášek do pečiva. Smíchejte ho s vodou, aby vznikla lehká pasta. Tou potřete skvrnu a nechte působit. Poté opláchněte vodou.

Častými skvrnami bývají skvrny od vína

Pokud je to víno bílé, stačí studená voda s malým množstvím čpavku. S menší skvrnou si poradí kostka ledu. Pokud je to víno červené, je nutné začít okamžitě s odstraňováním. Opláchneme skvrnu teplou vodou. Nemáte-li jí náhodou v dosahu, odsajte například pomocí ubrousku nebo papírové utěrky přebytečnou tekutinu. Zbytek posypte solí nebo přelijte kyselým mlékem. Pokud chcete odstranit víno z barevné textilie, zkuste čpavek. Nebo glycerin. Nechte působit přibližně půl hodiny a poté otřete vlhkým hadrem.

Skvrny od ovoce potrápí zejména maminky

Každá maminka někdy zažila situaci, kdy nově zakoupené body nebo bryndáček potřísní ovocná přesnídávka nebo mrkvový příkrm. Pokud je skvrna ovocné povahy, prvním pomocníkem bývá horká voda, kterou nežádoucí ozdobu přelijete. Pokud není možné použít vařící vodu, posypte zbytek pokrmu solí nebo kyselinou citrónovou. Nechte působit zhruba dvacet minut a vyperte.

Přečtěte si:  Jak zabránit unikání mléka z hrnce

Pokud je skvrna od mrkve, je naopak efektnější použít vodu studenou, aby se hmota neusazovala v hloubce vláken. Pak rozmíchejte zhruba 1 lžíci prostředku na mytí nádobí ve dvou šálcích studené vody. Naneste houbičkou na postižené místo. Rozpuštěnou špínu pomalu odsávejte papírovou utěrkou nebo ubrouskem, dokud skvrna pouští. Pak místo properte studenou vodou a vysušte přebytečnou vodu.

Jak na žvýkačku a skvrny od inkoustu

Jednou z nejoblíbenějších pochutin je mezi dospělými i dětmi žvýkačka. Ne ale v případě, že na ní usedneme a ona se nalepí na kalhoty. V případě, že nás tato nepříjemnost potká, uložte postižené oblečení asi tak na hodinu do mrazáku. Žvýkačka ztvrdne a lépe se tak odrolí. A na zbylé částečky použijte čpavek.

Školáci, ale například i kancelářské síly, určitě někdy dorazí domů se skvrnou od tužky, nebo propisky. Na obyčejnou tužku zabírá to samé, jako když jí chcete odstranit z papíru. Vezměte gumu a skvrnu vygumujte. S propiskou je to těžší. Čerstvou skvrnu jde nejlépe odstranit lihem. A poté propereme směsí horké vody a pracího prášku. Inkoustu se zase nejlépe zbavíte použitím šťávy z rajčat nebo mléka.

Poměrně častými skvrnami bývají skvrny od rzi

Na vlhkou látku naneseme kyselinu citrónovou nebo bílý ocet. Nechte působit přibližně deset minut a pak zažehlete. Z bavlněných, bílých nebo lněných tkanin lze skvrny odstranit pomocí kyseliny šťavelové. Ale na tu pozor- je poměrně silná.

Je to jen pár rad, jak na obtížnou špínu, aniž bychom museli nakupovat drahé přípravky. Laické zkušenosti jsou prostě k nezaplacení.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search