Rakovina prsu – pravdy a mýty

Nejzákeřnější choroba současnosti, rakovina, může bohužel potkat v nějaké formě jednoho dne každého. Prevence je proto velmi důležitá, vyplatí se ji nepodceňovat. Kolem některých typů rakoviny se také množí polopravdy a výmysly, kterým často věří značná část populace. Pojďme si vzít na paškál třeba rakovinu prsu.

Velikost prsou a riziko rakoviny nemá spojitost

Myslíte si, že s menšími prsy nemusíte žádné starosti? To ale vůbec není pravda, podle mnoha studií neexistuje v tomto směru žádná spojitost. Velká prsa může napadnout rakovina stejně tak dobře, jako třeba velikost 70 A. Něco podobného platí i pro ženy, v jejichž rodině zatím rakovinu prsu nikdo neměl. Je pravdou, že dědičnost zvyšuje riziko, ale ohrožení je tu vždycky – rodina, která se pyšní skvělým zdravotním stavem – to zase tolik znamenat nemusí.

Na rakovinu prsu nemá vliv ani to, jak často létáte letadlem nebo jestli vám ještě nebylo třicet let. Nízký věk rozhodně není záchranou, i když je jasné, že rakovinou prsu budou trpět spíše ženy ve věkové kategorii 50+. V pětaosmdesáti letech mají nicméně ženy riziko vzniku rakoviny prsu jedna ku osmi, do čtyřiceti let je toto riziko v průměru 1 : 227.

Přečtěte si:  Potraviny z farmářských trhů se vyplatí nakupovat

Každá bulka v prsu však samozřejmě neznamená, že je na cestě rakovina. Velmi často totiž jde o planý poplach. Asi čtyři pětiny takových útvarů nejsou nádory, ale jde o malé cysty nebo třeba shluky vaziva. Diagnózu by měl zajistit ošetřující lékař, za kterým je radno se v tomto případě co nejdříve vydat. Čím dříve, tím lépe!

Že nejsou muži v ohrožení?

Další zažitý mýtus se týká třeba nošení podprsenek. Dosud nebylo klinickými studiemi zjištěno v tomto směru žádné riziko. Těsnější oblečení je sice nepohodlné, ale na rakovinu jako takovou nemá přímý vliv. Rakovinou prsu také nemusí onemocnět jen ženy. Každoročně tento typ rakoviny potká i pár desítek mužů (což je samozřejmě velmi malá část z celkového počtu nemocných), kteří často této zákeřné chorobě dokonce podlehnou. Důvod? Nepočítají s tím, že by se jich snad rakovina prsu měla týkat a v raných fázích bujení nádoru podceňují pravidelné samovyšetření.

Prakticky žádnou roli také nehrají deodoranty, ačkoliv se někteří domnívají, že obsažený hliník nebo parabeny mají na rakovinné bujení přímý vliv. Je pravda, že hliník jako takový je karcinogenní látkou a parabeny našemu zdraví také moc nepřidají, ale za rakovinu opravdu nemohou. Lepší bude, když přestanete kouřit a začnete se stravovat o něco zdravěji.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search