Posedlost vašeho batolete auty má své výhody

Pokud máte batole, víte, že může být některými hračkami trochu posedlé. Zdá se však, že jeden typ hraček patří k oblíbeným u každého malého dítěte – cokoli s kolečky. Proč tedy batolata milují auta, letadla, vláčky a všechny ostatní automobily? Odborníci na vývoj dětí vysvětlují, proč mají tak rády auta a náklaďáky, co to znamená a jak jejich posedlost trochu ozdravit.

Auta jsou pro batolata známá

Upřímně řečeno, tato posedlost pravděpodobně začíná tím, že auta, vláčky a další hračky s dopravními prostředky jsou dětem důvěrně známé. Vidí je v reálném životě i v televizi. Ať už jsou to auta, o kterých mluví, viděná v jejich oblíbeném televizním programu, nebo auta, do kterých každý den nastupují a vystupují, jsou to známé předměty, které je zajímají. Batolata jsou známá svou láskou a náklonností k věcem, které se pohybují a dělají hluk – podobně jako oni. Klakson vlaku a blikající světla návěstidel na železniční trati, hukot popelářského auta vyprazdňujícího popelnici a světla a sirény záchranných vozidel, to vše upoutává pozornost batolat.

Podle dětských lékařů však existuje několik dalších možných důvodů této posedlosti. Naznačují, že auta jsou všude kolem batolat a ta chápou, že jezdí a pohybují se, a často je vídají. Svou roli však může hrát i pohlaví. Evoluční psychologové zjistili, že děti s testosteronem mají tuto fascinaci skutečně častěji, takže to může vysvětlovat, proč je naši malí chlapci milují ještě více. Na druhou stranu děti velmi rychle vnímají genderová schémata a malí chlapci přicházejí na signály, že o auta a náklaďáky se mají zajímat muži, a kolem třetího roku života začínají o tyto hračky projevovat větší zájem. To je spíše sociokulturní úhel pohledu na tuto posedlost.

Batolata mají také ráda hračky s příčinou a následkem, u kterých se mohou naučit, že když udělají jednu věc, hračka udělá něco jiného, například bliká nebo vydává zvuky. Do této kategorie patří mnoho hraček v podobě autíček a náklaďáků.

Výhody automobilové posedlosti vašeho batolete

Ať už je ale důvod, proč vaše batole nemůže opustit dům bez Hot Wheels v ruce, jakýkoli, podpora závislosti vašeho malého dítěte na vláčcích, traktorech a autech je naprosto v pořádku. Tyto hračky mohou být zdravou součástí jeho učení. Každá hračka, jejíž použití je otevřené, má více přínosů pro rozvoj. Hot Wheels a náklaďáky Tonka mají hodně otevřené použití, protože je můžete držet, začít chápat gravitaci, rotaci a začít je používat v symbolické hře, kde jsou teď policejním autem města. S takovými hračkami lze hrát vyprávění, protože je mohou kreativně využívat. Tyto hračky jsou také skvělé pro rozvoj jemné motoriky, například spojování vláčků dohromady a práci s frustrací, když se vám nedaří, aby koleje do sebe zapadly, nebo když se převrátí a vy je musíte opravit. Větší elektrická autíčka s dálkovým ovládáním jsou skvělá pro něco starší děti, které hledají adrenalin a chtějí se bavit. Tato autíčka, jako jsou například auta od mnmodel, jim umožňují naučit se prostorovému vnímání, používání dálkového ovládání a důsledkům příliš rychlé jízdy nebo nárazu do objektu – například nabourání a poškození auta.

Přečtěte si:  Jak vybrat dárky pro muže? Vsaďte na ty osvědčené

Hračky, jako jsou autíčka a náklaďáky, také pomáhají malým dětem naučit se hrát si s ostatními. Mladší batolata si mohou hrát vlastní hry s vlastními autíčky blízko sebe, ale jak se vyvíjejí, mohou společně vytvářet příběhy s využitím autíček a pracovat jako tým (například uhánět se všemi hasičskými auty přes obývací pokoj, aby uhasily imaginární požár).

Jen se ujistěte, že je krabice s hračkami vašeho dítěte vybavena hračkami s vozidly, které jsou přiměřené jeho věku. Dětští lékaři doporučují držet se věkové kategorie uvedené výrobcem na obalu hračky.

Je důležité nedávat dítěti hračku, která je příliš složitá nebo komplikovaná pro jeho současný stupeň vývoje, protože to může způsobit frustraci, když na ni nedokáže samo přijít a zprovoznit ji. Hračky, jako je hasičské auto, sanitka, školní autobus nebo popelářské auto, umožňují dětem dozvědět se a prozkoumat více o pomocnících naší komunity a seznámit se s nimi, pokud by se s nimi dostaly do situace, kdy by se s nimi setkaly. Je důležité vyhnout se hračkám, které mají malé části, jež by mohly představovat nebezpečí udušení.

Závěrem lze říci, že fascinace batolat auty a dopravními prostředky je přirozenou a vývojově významnou fází. Tyto hračky přinášejí řadu výhod, například zlepšují jemnou motoriku, podporují fantazijní hru a sociální interakci. Pochopení a rozvíjení tohoto zájmu může pozitivně přispět k cestě dítěte za poznáním. Je však nezbytné zajistit, aby vybrané hračky odpovídaly věku dítěte a byly bezpečné, aby se předešlo případným nebezpečím. Přijměte tedy lásku vašeho batolete k autům a vydejte se s ním na cestu objevování, tvořivosti a rozvoje dovedností prostřednictvím hry.

Sponzorovaný článek

3 komentáře

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search