Jak vysoké mohou být úroky z prodlení? Na co si dát pozor při půjčování peněz

Pokud si půjčíme peníze, jsme samozřejmě povinni je vrátit, a to v rámci podmínek, které si vzájemně sjednáme. Pokud tak neučiníme, můžeme se zcela jistě připravit na to, že po nás bude daná částka vymáhána. Kromě již sjednaných úroků a dalších poplatků ale mohou být připočítány i další, a to takzvané úroky z prodlení. Ty samozřejmě nemohou být zcela vymyšlené, jelikož je v našem státě stanovuje Česká národní banka a jsou pevně zakotveny v zákonech.

Mohou se průběžně měnit

Tento úrok se rok od roku mění, a to hlavně v závislosti na aktuální finanční a další situaci naší země. Velkou změnu v tomto ohledu znamenal nový občanský zákoník. Spolu s ním je totiž možné se vzájemně domluvit na tom, jaký úrok z prodlení bude konkrétně aplikován. Ten samozřejmě může být nejenom vyšší, ale stejně tak může být také nižší. To je oproti minulosti velmi zajímavý krok.

Samozřejmě pokud se smluvní strany nijak vzájemně na úrocích z prodlení nedohodnou, přichází na řadu ona sazba udávaná ČNB. Konkrétně platí, že výše úroku odpovídá výši repo sazby, kterou tato ČNB nabídne. Tato sazba je poté navýšena o 8 procentních bodů.

Přečtěte si:  Půjčka pro OSVČ je spojená jen s minimem podmínek

Jak vysoká je repo sazba?

Pro představu se určitě hodí říci, jak se vlastně tato sazba vyvíjela a kolik tedy můžeme v souvislosti s úroky z prodlení vlastně očekávat. Pokud bychom se podívali na její vývoj, potom je rozhodně zajímavé, jak se dokázala snižovat.

Rok 1997 – cca. 11 – 25 %
Rok 2000 – cca. 5 %
Rok 2003 – cca. 2,5 %
Rok 2006 – cca. 2,5 %
Rok 2008 – cca. 2,7 – 3,5 %
Rok 2012 – cca. 0,05 – 0,5 %

Úroky z prodlení jako ochrana věřitele

A proč je vlastně tento úrok tolik důležitý? Samozřejmě proto, že dokáže výrazně chránit věřitele v tom smyslu, že pokud už peníze nemá k dispozici, měl by mít možnost zákonem dané kompenzace, díky které tak získá buď zákonem stanovenou sazbu, nebo jak jsme zmínili, takovou, jakou si sám ujedná.

Jak vysoké mohou být úroky z prodlení? Na co si dát pozor při půjčování peněz

Jak vysoké mohou být úroky z prodlení? Na co si dát pozor při půjčování peněz

1 komentář

  • Kde si půjčit: Průvodce možnostmi půjček pro každou situaci - Solidní půjčka bez rizika
    11 měsíců ago Reply

    […] Půjčování peněz je běžnou součástí našeho života. Ať už potřebujete peníze na nákup domu, auto, zaplacení nečekaných výdajů nebo rozšíření podnikání, dříve či později se můžete setkat s potřebou získat finanční pomoc. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si půjčit peníze, ale jak vybrat tu správnou možnost? V tomto článku se zaměříme na různé zdroje půjček a jejich klady a zápory. […]

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search