Jak působí na lidský organismus Chia semínka?

Jedna z takzvaných superpotravin, kterou pro svět objevili hlavně američtí indiáni. Zdravý elixír plný energie, který sloužil i pro náboženské rituály. Chia semínka mají pětkrát více vápníku než mléko a patnáctkrát více hořčíku než brokolice. Šalvěj hispánská, jak se planě rostoucí jednoletá bylina jmenuje, je příbuznou našich hluchavek a je skvělým pomocníkem při hubnutí. Ptáte se proč? Snadno vysvětlíme.

Semena Chia na sebe vážou vodu

Vydatná porce vlákniny a hydratace celého těla. Stačí chia semínka na chvíli ponořit do vody. Během okamžiku se vytvoří gel, který si můžete přidávat do jogurtů nebo podomácku připravovaného pečiva. 100 gramů těchto semínek obsahuje vydatnou porci vápníku a železa, více než čtyřicet gramů velmi kvalitní vlákniny a pozadu nezůstávají ani bílkoviny.

Chia A Spoon Health Food Grains  - nikitozawr / Pixabay

Chia semínka

Chia je podle mnohých zcela bez chuti, jiní popisují po ochutnání lehký náznak oříšků. Nabrání svalové hmoty (asi pětinu semínek tvoří kvalitní bílkoviny, jichž máme jinak ve stravě celkem nedostatek), snížení hladiny cholesterolu, prevence proti srdečním chorobám – to vše tahle semínka dokážou, stačí jim jen dát příležitost.

Chia semínka chrání organismus před dehydratací, zklidní pocuchané nervy a prospěje i při náročnější fyzické aktivitě. Vždyť dělníci na stavbách indiánských pyramid je museli žvýkat přímo povinně, protože jsou skvělým extraktem energie. Ovšem pozor, je jasné, že všeho moc škodí. Po pár týdnech se doporučuje preventivně užívání těchto semínek na zhruba jeden týden vynechat, denní dávka by také neměla přesáhnout hranici patnácti gramů (tedy asi tří čajových lžic).

Přečtěte si:  Doplňky stravy s L-karnitinem: 5 důvodů, proč byste je měli začít užívat

Pěstovat doma se moc nedají

Chcete si šalvěj hispánskou vypěstovat doma? Zdánlivě by to nebyl problém, ale tato půlmetrová rostlina vyžaduje specifické teploty a vzdušnou vlhkost, kterou ji může dát právě jen podnebí oblastí Střední Ameriky. Samozřejmě, když budete mít dostatek vytrvalosti, zřejmě uspějete – ale bude zapotřebí investovat spoustu energie a výsledek je nejistý. Možná bude lepší si semínka Chia pořídit v obchodech se zdravou výživou nebo v supermarketech.

Jak působí na lidský organismus Chia semínka?

Jak působí na lidský organismus Chia semínka?

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search