Jak na mytí oken beze šmouh

Čištění oken se obvykle v českých domácnostech provádí několikrát ročně. Nejdříve na jaře, poté před Vánoci a někdy i jenom tak. Pokud však chcete mít za všech okolností perfektní výsledek, pak velmi brzy zjistíte, že to není vždy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Po vyčištění oken totiž často doslova zapláčete nad výdělkem. Nejčastěji se ukáže, že na tabulích zůstaly šmouhy nebo pruhy. Zjistěte, jak vyčistit okna, aby byl tento problém jednou a provždy minulostí.

Osvědčené způsoby čištění oken bez šmouh a chemikálií

Čistá okna jsou nejenom naší vizitkou. Znamenají také mnohem lepší výhled. Důležité je proto při mytí zejména počasí. Čištění oken za slunečného dne totiž v žádném případě není dobrý nápad. Tehdy se kapalina rychleji odpařuje, a právě to podporuje tvorbu nevzhledných pruhů. Okna je proto v každém případě lepší čistit v pošmourných dnech bez deště anebo večer. A pozor i na čištění v mrazu, protože kapalina může zmrznout a sklo se poškodí.

Jak umýt okna octem?

Pomoci nám mohou i osvědčené babské rady. Čištění oken vždy začíná mytím vnitřních a vnějších rámů a samozřejmě také parapetů. Na to bychom neměli zapomínat. Ke všemu vám postačí teplá voda, smíchaná s tekutým prostředkem na nádobí. Teprve poté je možné přejít k samotnému čištění oken. Chemie k tomu vůbec není nutná.

Přečtěte si:  Jak na letní péči o pleť

Naopak, okna můžete skvěle vyčistit domácími metodami. Mezi ty osvědčené patří voda a ocet. Právě on nám totiž může nabídnou široké spektrum účinků. Jak tedy vyčistit okna octem? Připravte si jednu sklenici od každé z přísad. Poté je společně nalijte do rozprašovače. A pokud vám vadí vůně octa, přidejte do roztoku i trochu citronové šťávy.

Čím okna vyleštit

Chce nádherné okenní tabule bez pruhů? Pak je po umytí vyleštěte novinami nebo papírovou utěrkou. Použít můžete také velmi oblíbené mikrovlákno, které na skle nezanechává žádné chloupky ani jiné pozůstatky. Vnitřní okna je pak dobré mýt vodorovnými pohyby a vnější okna pro změnu zase svislými pohyby. Tato kombinace je léty prověřená.

Právě díky ní se vám po umytí oken neobjeví nevzhledné pruhy. A pokud přece jen ano, velmi snadno určíte, na které straně jsou. Poté je jednoduše znovu otřete. Poslední fází mytí oken beze šmouh je také poctivé leštění. Pro tento účel se vám budou hodit například staré nylonové punčochy nebo punčocháče. Ale vsadit můžete i na klasické černobílé noviny nebo šedý alias recyklovaný toaletní papír. To vše vám skvěle pomůže. Okna musí být vyleštěna alespoň dvakrát. Jednou svisle, a podruhé vodorovně. Případné nedostatky vyřešte doleštěním.

Chcete, aby vám okna vydržela dlouho krásná? Pak do směsi na jejich mytí přidejte trochu aviváže nebo glycerin. Obojí účinně odpuzuje nečistoty.

Water Moisture Soap Glass Window  - StockSnap / Pixabay

Jak na mytí oken beze šmouh

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search