Jak na akné? Nepomohou babské rady, ale změna jídelníčku a méně stresu rozhodně ano!

„Nešil, vždyť je to jen pár pupínků a černých teček!“ Akné se často bagatelizuje, protože se považuje za estetický problém. To je veliká chyba, protože se jedná o chronické kožní onemocnění, které umí potrápit nejen dospívající, ale i dospělé.

Právě kvůli tomu se mnozí lidé kvůli tomu obrací na babské rady, protože touží po odstranění nevzhledných pupínků co nejrychleji. Žádné zázračné tipy neexistují, vždy je nutné řešit léčbu komplexně, což znamená o pleť vhodně pečovat, současně změnit své životní návyky včetně jídelníčku. Jaké kroky jsou pro krásnou pleť naprosto nezbytné? Se zdravým jídelníčkem, dostatkem spánku a správnou péčí bud vaše pokožka doslova zářit!

Strava jako základ krásné pleti

To, co do sebe necháte vstoupit, to se projeví navenek. Každovečerní mlsání a misky chipsů u televize se tedy projeví nejen na váze, ale i na stavu pokožky. Přemíra sacharidů, tuků a soli škodí celému organismu. Ne nadarmo se říká, že za většinou civilizačních chorob stojí právě nezdravá strava.

Za akné také, byť mají na toto chronické kožní onemocnění vliv i hormonální změny zejména v těhotenství, v menopauze nebo v době menstruace. Každopádně strava je klíčová a pro krásnou a pružnou pleť je třeba doplňovat vitamíny C a E, z minerálů pak zinek. Jídelníček by měl zahrnovat obiloviny, ovoce, zeleninu, libové maso, vejce, ořechy, semínka a panenské rostlinné oleje.

Přečtěte si:  Krása a péče v souladu s přírodou od Ekokočky

Vyhněte se škodlivým potravinám

Jaký je největší nepřítel krásné pleti? Rozhodně fastfoody, které se ale dělí o první příčku s polotovary a průmyslově zpracovanými potravinami. Pro zbavení akné je třeba vyřadit ze svého života sladkosti, cukrovinky, bonbony, smažená a tučná jídla nebo výrobky s vysokým obsahem aditiv, konzervantů a solí.

Pleti nesvědčí ani pálivé koření, po konzumaci chilli nebo jalapeño papriček se mohou objevit na obličeji zánětlivé boláky a začervenání. Pálivé papriky se nedoporučují ani při růžovce, která se může objevovat spolu s akné, trpí jí zejména ženy ve věku od 30 do 50 let, ale nevyhýbá se ani mužům. Současně je třeba dát pozor na potravinové alergie, které mohou stav akné ještě více zhoršit.

Stres jako nepřítel štěstí i pleti

Co se stane, když jste nervózní před důležitou pracovní schůzkou nebo před zkouškou na vysoké škole? Samozřejmě, že se objeví pupínek na čele, na tvářích nebo na bradě. Stres obecně vede k nadměrnému vyplavování hormonu kortizolu, který způsobuje zánětlivé reakce uvnitř těla, ale rovněž v kůži. Vizuálním projevem je pak ve zvýšené míře akné.

To platí nejen při nadměrném tlaku v práci, ale rovněž při nedostatku spánku, kdy je organismus vyčerpaný. Pro štěstí v životě i pro zářivou pleť je důležitý odpočinek i relaxace. Pomůže též každodenní čištění pleti vhodnými přípravky bez agresivních přísad, ale i pohyb na čerstvém vzduchu, kdy se naopak do krve uvolňují endorfiny, hormony štěstí, které zlepšují náladu a působí i na pokožku, protože fungují jako analgetika.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search