Jak vypadá vyvážená strava pro slepice a patří do ní zbytky z kuchyně?

Chov slepic se stal populárním koníčkem i způsobem, jak získat čerstvá vejce přímo ze svého dvora. Aby slepice byly zdravé, a vy jste se mohli těšit z bohaté snůšky vajec, musíte jim zajistit také správnou a vyváženou stravu. Kromě klasického krmení spousta lidí ráda zařazuje do jídelníčku slepic, také zbytky ze své kuchyně. Proto si řekněme, jak správně slepice krmit a co všechno by jejich strava měla obsahovat.

Co by měla obsahovat vyvážená strava pro slepice?

I ve chvílích kdy slepice opouštějí kurník pro slepice, aby si užily volného výběhu, potřebují vyváženou stravu, která je bohatá na proteiny, vitamíny a minerály, aby byly zdravé a snášely. Základem stravy by vždy mělo být kvalitní krmivo určené pro nosnice, které obsahuje všechny potřebné živiny, včetně vápníku, důležitého pro tvorbu skořápek.

Nejdůležitější složky stravy

Jak už bylo řečeno, na prvním místě by vždy mělo být krmivo pro drůbež. To by mělo tvořit většinu jejich denního nutričního příjmu. Další důležitou složkou je zelenina, protože i slepice získávají z čerstvé zeleniny, jako je špenát, kapusta a salát, množství důležitých vitamínů. Samozřejmostí jsou i obiloviny v přiměřeném množství. Obiloviny jako kukuřice nebo pšenice jsou skvělým zdrojem energie a slepice je zbožňují. Nezanedbatelnou součástí stravy je i vápník. Hlavním zdrojem vápníku pro slepice jsou mléčné výrobky, jako jsou mléko, jogurt, sýr nebo tvaroh. Tyto potraviny obsahují nejen vápník, ale také bílkoviny, vitamíny a minerály, pro slepice prospěšné. Ve chvíli, kdy i přesto mají vaše slepice problémy s tvorbou skořápky, můžete jim do krmítka přisypat omyté, rozdrcené vaječné skořápky nebo přímo vápenec jako doplněk stravy.

Přečtěte si:  Krmivo pro psy – jak vybrat to správné

Mohou být zbytky z kuchyně součástí jejich stravy?

Zbytky z kuchyně dokáží zpestřit jídelníček slepic, ale měly by tvořit jen malou část jejich denního příjmu a vždy by měly být podávány s rozmyslem:

Bezpečné zbytky

Mezi zbytky z kuchyně, které jim můžete podávat bez starostí, patří vařené obiloviny, některé druhy zeleniny a ovoce bez semínek.

Nevhodné zbytky

Mezi potraviny, které nemají v jídelníčku slepic co pohledávat, patří: cibule, česnek, sladké nebo mastné jídlo, syrové maso nebo ryby, protože můžou být pro slepice škodlivé.

Vyvážené a kvalitní krmivo pro slepice je nejdůležitějším částí jídelníčku všech zdravých slepic. Jestliže je pravidelně pouštíte do volného výběhu a tráví hodně času mimo kurník pro slepice, dokáží si samy najít spoustu doplňující potravy. A tak zbytky z kuchyně berte skutečně jen jako zpestření jejich běžné stravy.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search