Jak předejít bolesti chodidel v zaměstnání?

Možná je vám následující situace povědomá – první hodiny v práci vám krásně odsýpají, ale jakmile se směna začne chýlit ke konci, překvapí vás bolest chodidel. Zaměstnání se rázem promění v peklo na zemi a každá minuta vám připadá skoro jako hodina. Tenhle scénář důvěrně zná mnoho těch, kteří v práci musí dlouhou dobu stát, ať už u pásu, nebo třeba v maloobchodě. Posviťte si s námi na to, co bolest chodidel způsobuje, a objevte možnosti, jak jí předcházet.

Vyberte si pohodlné boty

Asi není žádným velkým překvapením, že výběr obuvi z velké části ovlivňuje pohodlí vašich nohou. Špatné boty, které neposkytují dostatečnou podporu a jsou příliš těsné nebo volné, jsou jedním z nejčastějších důvodů bolesti.

Při nákupu si dejte pozor, ať zvolíte správnou velikost. Zohledněte nejen délku stélky, ale promyslete také to, jaké budete nosit ponožky, nebo jestli potřebujete do bot umístit i vložku. Další důležitý faktor je také tvar obuvi. Třeba takové boty s úzkou špičkou nesedí každému – může vás v nich tlačit palec. Roli hraje také šířka nártu.

Tip: Nevíte, jaké pracovní boty si pořídit? Přečtěte si návod, jak vybrat ty pravé.

Vsaďte na kvalitní vložky

Pokud ještě nepoužíváte vložky do bot, určitě zvažte jejich pořízení. Chrání chodidlo před nárazy, tlumí došlap a mohou podpořit klenbu nohy. Na trhu je nespočet možností. Vložky koupíte v prodejnách obuvi nebo v lékárně.

Přečtěte si:  Chcete zlepšit své zdraví, ale nevyznáte se na trhu s doplňky stravy?

Pokud však sháníte vložky do ochranné pracovní obuvi, poptejte se přímo v prodejnách s osobními ochrannými oděvy. Vložky je totiž vždy potřeba koupit od stejného výrobce jako boty, abyste měli jistotu, že vaše nohy jsou chráněné a obuv splňuje všechny potřebné normy.

Pokud můžete, využijte speciální podložky na stání

Speciální protiúnavové rohože už dnes bývají běžnou součástí montážních, výrobních a balicích linek, občas se s nimi však můžete setkat i v maloobchodě u prodejních a obslužných pultů. Jde o podložky, které vyvolávají drobné pohyby svalů dolních končetin. A právě pohyb je to, co pomáhá proti únavě. Nohy se prokrví, váha je rovnoměrně rozložena a díky izolační funkci podložka zajistí i tepelný komfort pracovníka.

Myslete na správné držení těla

I když podložka na stání správné držení těla podpoří, všechnu práci za vás bohužel neudělá. Při dlouhodobém stání proto myslete na to, že byste měli rovnoměrně zatěžovat obě nohy a držet tělo ve vzpřímené pozici. Pomůže také, když budete mít lehce pokrčená kolena. Vědomě se snažte minimalizovat napětí v krku a zápěstí. Pozici těla může ovlivnit také dýchání. Zkuste proto dýchat hluboce a pravidelně.

Pohodlné boty s kvalitními vložkami i správné držení těla udělají velký rozdíl, nejsou však řešením pro všechny případy. Určitě naše tipy vyzkoušejte, ale pokud vás bolest chodidel trápí dlouhodobě, neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search