Jak prát kašmír

Máte doma také svůj oblíbený svetr nebo kabát z tohoto unikátního materiálu? Podívejte se na to, jak ho správně vyprat, aby opět získal svou ztracenou krásu. Stačí jen dodržovat několik důležitých pravidel.

Sledujte pokyny na oblečení

Oblečení vyrobené z kašmíru je vždy opatřeno visačkou s podrobnými pokyny k údržbě. A to není náhoda! Chcete se vyhnout poškození svého oblíbeného svetru, kalhot nebo kabátu? Pak dodržujte doporučení, která na visačce najdete! A nikdy také nezapomeňte na to, že mytí v ruce je ke kašmíru rozhodně nejšetrnější a nejjemnější. Podívejte se na to, jak správně vyprat drahý kašmírový kabát nebo jiné oblíbené oblečení!

Vyperte kašmírové oblečení správně

Nejdříve zahřejte vodu na 20 stupňů. Opravdu nesmí být teplota vyšší, jinak kašmír snadno poškodíte – srazí se. Mezitím si vezměte k ruce aviváž nebo opravdu kvalitní a jemný dětský šampon. V žádném případě nepoužívejte na kašmír běžné prací prostředky. Poté jen jemně propírejte látku mezi prsty. Nedrhněte ho ani jinak silně nemačkejte.

Nakonec napusťte do vany studenou vodu a 3-5 minut kruhovými pohyby máchejte. Tím z kašmíru odstraníte zbytky pracího prostředku. Pro jistotu můžete vodu ještě jednou vyměnit a celý proces zopakovat.

Schnutí na ramínku nebo v sušičce je zakázáno

Nakonec látku jen trochu vyždímejte a nechejte kabát uschnout na vhodném místě. Nejlépe to půjde na rozloženém ručníku, což mu po všech stránkách samozřejmě dodá správný tvar! Určitě byste totiž nechtěli mít svůj oblíbený kousek třeba vytahaný v ramenou, což by se stalo ve chvíli, kdy byste ho sušili třeba na ramínku.

Přečtěte si:  Pánské bundy pro letošní sezónu – jak být IN?
Sražený kašmírový svetr? Žádný problém

Někdy se však i přes opravdu opatrnou péči může stát, že se vám kašmír srazí. A co tedy s tím? Nepanikařte a vsaďte na osvědčené způsoby. Nejlépe vám pomůže vlasový kondicionér. A jak ho použít? Nalijte 50 ml kondicionéru na vlasy do vhodné nádoby se studenou vodou. Pokud máte obavy, že by se nemusel rozpustit úplně, zřeďte to ještě předtím na lepší konzistenci v teplé vodě.

Jakmile máte hotovo, tak namočte svetr do vody a nechte ho v klidu namáčet asi 15 minut. To pomůže změkčit ztuhlá vlákna. Poté ho dobře propláchněte a namočte ještě jednou, ovšem tentokrát by už mělo jít o čistou vodu bez přísad. Nechte ho namáčet dalších 5 minut. Nakonec z jeho vláken vodu jemně vymačkejte a zkuste svetr opatrně vytáhnout do původní velikosti. Možná budete muset celý proces opakovat několikrát, než se vám to konečně podaří.

Výsledek však rozhodně stojí za to, protože takto můžete zachránit i poměrně hodně sražené oblečení. Proč se o to tedy nepokusit, když je to tak jednoduché a nevyžaduje to z vaší strany skoro žádnou námahu? Krása kašmírového svetru za to rozhodně stojí.

Washing Machine Clean Clothes  - Antonio_Cansino / Pixabay

Jak prát kašmír

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search