Jak neviditelně zašít díru v oblečení

Nejspíš se to už někdy stalo i vám – vaše oblíbená halenka, a kabát nebo třeba kalhoty „utrpěly“ díru zrovna na místě, kde není možné jejich zašití. Respektive možné je, ale bylo by nápadné tak, že by toto oblečení stejně již nešlo nosit. Nemusíte ho však hned vyhazovat do popelnice – naopak. Většinu kusů můžete ještě zachránit. Musíte jen vsadit na šikovný postup a najít kus vhodné látky na záplatu. A to nemusí být tak těžké, jak se může na první pohled zdát.

Nejlépe se tímto způsobem opravují látky s nějaký vzorem, stačí ho jen dobře sesadit na sebe. Naopak jednobarevné textilie nejspíš záplatu prozradí na první pohled, není tedy možné tímto způsobem opravit příliš velké poškození.

Najděte vhodnou látku na záplatu

Jako první je třeba najít něco, čím nevzhledné poškození zakryjete. Jen málokdy dnes najdete u oblečení vložené náhradní záplaty. Anebo vlastně ano, pokud víte, kam se správně podívat. Najděte štítek, který je přišit v pase nebo na krku oblečení. Velmi často pod ním totiž bývá kus volné látky stejné barvy, jaká byla použitá i pro samotný oděv.

Nyní stačí jen štítek opatrně odpárat a vystřihnout kousek látky o potřebné velikosti. Udělejte to tak, aby nová záplata poškození vaší textilie na každé straně přesahovala o několik milimetrů. Jedině tak bude mít jistotu, že bude poškození vašeho trička, kalhot nebo třeba kabátu opraveno po všech stránkách správně. Pokud totiž necháte na některé straně menší přesah, mohla by se dírka velmi brzy díky namáhaní látky začít zvětšovat.

Přečtěte si:  Správný výběr pracovní obuvi vám skvěle zpříjemní den

Upravte tvar, který chcete zašívat

Pro začátek si pamatujte, že aby záplata přilnula správně, musí být našívána na dírku rovnoměrného tvaru. Pokud je to tedy třeba, upravte vzniklý otvor nůžkami. Následně na něj záplatu přiložte. Snažte se sesadit její vzor tak, aby byl rozdíl co nejméně patrný. A co si počít dál? Jako první přišijte záplatu na horní straně. Jakmile máte hotovo, ještě jednou zkontrolujte její velikost a případnou příliš moc přesahující část odstřihněte.

Poté pokračujte přišitím po všech ostatních stranách. Za závěr můžete hotové dílo ještě přežehlit a máte hotovo. Na první pohled nebude vůbec poznat, že jste oblečení opravovali. Samozřejmě je nutné použít nitě odpovídající barvy, jinak se nechtěnému prozrazení zkrátka a dobře nevyhnete. Štítek také nezapomeňte našít zpátky tak, aby nikde nebylo patrné, kde došlo k odstřižení látky pod ním,. Váš oděv tak neutrpí estetickou ztrátu opravdu na žádné frontě.

Aby byla záplata ještě pevnější

Chcete vytvořit co nejtrvanlivější dílo? Pak si k ruce vezměte ještě vlizelín. Záplatu jím podložte a teprve poté ji přišijte. Oprava tak bude mnohem odolnější a nebude hrozit její dodatečné roztžení. A o to jde přece především.

Sewing Thread Craft Sew Textile  - monicore / Pixabay

Jak neviditelně zašít díru v oblečení

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search