Chcete si postavit srubový dům? Víme, co je potřeba

V dnešní době se do popředí dostává otázka bydlení jako životního stylu. Žijete v čase plném stresových situací a právě váš domov by měl být místem, které slouží k regeneraci vašeho organismu. Jednou z možností, jak tohoto docílit, je návrat k použití tradičních materiálů – a to především dřeva. Typickou dřevěnou stavbou jsou srubové domy. Jistě také propadnete jejich kouzlu.

Srubové domy nejsou už jen prioritou severských zemí, ale jejich obliba roste i u nás. Díky přirozenému dýchání dřevěných trámů se v obydlí vytváří přírodní klima, které má příznivý vliv na lidskou psychiku. Dřevo v domovech vytváří příjemnou atmosféru, působí teple. Nepřímo člověka spojuje s přírodou.

Jaké jsou vlastnosti srubového domu?

Srubové domy jsou málo energeticky nákladné, rychle postavené a při správném zacházení mají dlouhou životnost. Pokud je udržujete tak jak máte, vydrží po několik set let. Dřevo je materiál, který se stává filtrem, ochráncem před negativními vlivy dnešního životního prostředí. Odbourává elektrostatickou energii i různé pachy, udržuje potřebnou vlhkost.

Dům ze dřeva

Chcete si postavit srubový dům? Víme, co je potřeba

Dřevo jako stavební materiál

  • dýchá, filtruje a očišťuje vzduch, působí jako přírodní klimatizace,
  • pohlcuje pachy (cigaretový kouř) a částečně pohlcuje prach,
  • absorbuje škodlivé civilizační produkty,
  • udržuje relativní vlhkost vzduchu mezi 50 – 60 %,
  • a příjemně voní a je velmi krásné.
Přečtěte si:  Jak na koupi bytu na Žižkově? Prohlédněte si nabídku a ujasněte si co hledáte

Vytápění a elektřina

Způsoby vytápění jsou stejné jako u jiných domů. Nejběžnější je kombinace krbového vytápění s dalším alternativním zdrojem – plyn, tepelné čerpadlo, elektřina. Rozvody elektřiny jsou umístěny v konstrukci podlahy. K jednotlivým vypínačům a zásuvkám jsou vedeny v již připravených prostupech v samotné srubové stěně, takže kabely nejsou viditelné a nenarušují krásu a přirozenost dřevěných stěn. Ve srubech se velmi výrazně zkracuje doba potřebná k dosažení tepelné pohody bydlení.

Srubový dům a jeho vliv na zdraví

Dřevo snižuje působení statické elektřiny, proto se v domě nepráší. Také účinně odbourává pachy a neutralizuje geopatogenní zóny. Dřevěné domy jsou proto vhodné nejen pro alergiky, astmatiky a děti, ale pro každého, kdo chce žít zdravě a v souladu s přírodou. Příznivě působí na zdraví, přes dřevěné stěny dochází totiž k filtrování venkovního vzduchu. Tyto stěny mají až o osmdesát procent menší propustnost škodlivin než běžné zdivo.

Bannack Log House Montana Usa  - MikeGoad / Pixabay

MikeGoad / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search