Praktický průvodce klíčovými momenty a změnami, které vás čekají během těhotenství

Těhotenství je předzvěst velké životní změny. Transformační období protkané nepoznanými emocemi, výzvami a zkušenostmi však nemusíte protrpět. Naopak byste si měla těch devět měsíců, kdy budete ve spojení s miminkem, vychutnat plnými doušky. Ale aby tomu tak skutečně bylo, musíte se seznámit s typickým průběhem jednotlivých trimestrů těhotenství. Pak vás nic příliš nepřekvapí.

První trimestr (1. až 13. týden těhotenství)

První trimestr se nese v duchu přizpůsobování se novému stavu, který bude trvat následujících devět měsíců. Pokud vám těhotenství neprozradí test, pravděpodobně zjistíte, že jste těhotná, na základě typických příznaků, jako jsou ranní nevolnosti, nadměrná únava, ale také citlivost na pachy a bolest prsou. Jedná se o běžné jevy, se kterými potýká většina těhulek.

Zřejmě nebudete váhat s návštěvou gynekologa, který vám těhotenství potvrdí a provede prvotrimestrální screening (mezi 10. a 14. týdnem). Během prvního trimestru se o sebe začněte příkladně starat a více naslouchejte svému tělu.

Druhý trimestr (14. až 26. týden těhotenství)

O druhém trimestru spousta žen hovoří jako o nejpohodovějším období těhotenství. Nepříjemné příznaky odeznívají a nahrazuje je příval pozitivní energie. Bříško zatím není příliš velké, takže se nebudete cítit tak neohrabaně. Naopak se můžete oddávat různým aktivitám, které jsou prospěšné pro tělo i duši.

Přečtěte si:  Jak se připravit na stěhování

Čekají vás také administrativní záležitosti a pochůzky. Ve 14. týdnu si pro klid duše zajistěte registraci do porodnice a mezi 20. a 22. týdnem zajděte na velký ultrazvuk, který vám poskytne detailní pohled na miminko. Mezi 24. a 28. týdnem pak absolvujte test na těhotenskou cukrovku a v případě zájmu i pro 3D nebo 4D ultrazvuk (ideálně v rozmezí 24. a 30. týdne). Těšení se na první setkání s novým členem rodiny bude nabývat na intenzitě.

Třetí trimestr (27. až 40. týden těhotenství)

Lehce přituhuje, ale ne tak moc, abyste z toho měla mít vrásky na čele. Třetí trimestr představuje poslední fázi těhotenství a bříško již viditelně roste. Počítejte s tím, že se může vrátit únava, dostaví se střídání nálad a možná i nevolnosti. Nebojte se, s podporou svého lékaře, duly či blízkých všechny výzvy a úskalí zvládnete. Aby ne, vždyť budete mít co nevidět v náručí svého malého andílka.

Během posledního trimestru se již intenzivněji připravujte na porod – sbírejte informace o technikách dýchání a relaxace, připravte si věci do porodnice a naučte se bezpečně rozpoznat příznaky blížícího se porodu.

Základy už znáte – a pokud se chcete dozvědět mnohem více, přečtěte si o průběhu těhotenství týden po týdnu na portálu Modrý koník.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search