Jedete pod stan? Nezapomeňte si přibalit pojištění

Kempování a stanování patří v tuzemsku už víc než sto let k velmi oblíbeným aktivitám a nic na tom nezměnila ani moderní doba. Strávit alespoň pár dní pod stanem tak již po několik generací neodmyslitelně patří do každoročního letního programu mnoha tuzemských cestovatelů, výletníků a dovolenkářů. V kempech se ostatně pravidelně potkávají lidé všech generací — od malých dětí až po seniory. Vyrazit pod stan v sobě totiž skrývá jak obrovskou míru svobody a úzké sepětí s přírodou, tak lákavou možnost výrazně vykročit ze zaběhnutých kolejí všedního dne.

Stanování nezná hranic, má však jistá pravidla

Ke stanování nedílně patří i jistá míra dobrodružství. Každý, kdo se rozhodne vyrazit pod stan, si ovšem může vybrat, jaká porce dobrodružné zábavy mu vyhovuje. Někdo sbalí stan jen tak do batohu a vyrazí na vlastní pěst do hor, jiní zase dají přednost tomu sednout do auta, aby s sebou mohli vzít o něco více kempovacích propriet. Někteří si vystačí s vodou z horské bystřiny, další raději zavítají do kempu vybaveného kvalitním sociálním zázemím a třeba i bazénem.

Ať už ale patříte do kterékoli kategorie, neměli byste při cestách zapomínat ani na pojištění stanu a jeho vybavení. Pojištění majetku při cestách se stanem nicméně není tak úplně jednoduchá záležitost a s ohledem na specifickou povahu stanování, s nímž bývá obvykle spojena větší míra volnosti a menší důraz na zabezpečení vlastních věcí, najdeme v pojištění stanů jisté výjimky a zvláštnosti.

Víte, jak pojistit stan a jeho vybavení?

Své osobní věci a zavazadla můžete pojistit dvojím způsobem — pro cesty do zahraničí využijete pojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění, pro výlety tuzemské pak zase přijde vhod pojištění domácnosti, které se vztahuje i na osobní věci, které máte při sobě. Pojištění budete moci využít jak v případě krádeže či vloupání do stanu, tak v situaci, kdy vaše věci přijdou k úhoně řáděním přírodních živlů.

Přečtěte si:  Hodinový manžel: 5 důvodů, proč se vyplatí využít jeho služby

Snad více než kdy jindy se ale při stanování vyplatí dbát na prevenci a nedávat zlodějům záminku ke krádežím. Policie zpravidla radí, abyste telefon, nevelkou hotovost, platební kartu a osobní doklady nosili vždy u sebe a nevozili s sebou žádné cenné věci. Pokud je to alespoň trochu možné, ukládejte své věci do uzamčených prostor: posloužit může například automobil, pro cennější předměty pak lze případně využít úložných schránek, které některé kempy nabízejí.

Přesto i samotné základní vybavení stanu (karimatka, spacák) něco stojí. Myslete v těchto případech ale na to, že vaše pojištění bude pro případ krádeže věcí ze stanu nejspíše mít omezenou výši pojistných limitů. Ve stanu tak proto raději nechávejte pouze zcela nezbytné věci a stan při odchodu zamykejte.

Při svých cestách se také nikdy nevystavujte zbytečnému riziku — například tím, že budete stanovat mimo oficiální povolená místa. V některých státech stanování ve volné přírodě podléhá plošnému zákazu — mimo oficiální kempy tak postavení stanu nikdy neriskujte například v Chorvatsku, Itálii nebo Portugalsku. Pokud postavíte stan na místě, kde je kempování zakázáno, nedočkáte se nejspíše žádné náhrady, ani pokud budete mít své věci pojištěné. A navíc si vykoledujete vysokou pokutu.

Rodina pod stanem v přírodě – pojištění majetku na cestách

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search