Udržitelnost může být jednou z cest, jak snížit energetickou náročnost domácnosti. Jak na to?

Energetická náročnost domácnosti se v posledních letech řadí mezi jedny z nejskloňovanějších slovních spojení. Jedním z důvodů jsou samozřejmě rostoucí ceny energií a také snaha dosáhnout zelenější Evropy. Ve výsledku však tento plán přináší i celou řadu výhod i pro obyčejné domácnosti, a to zejména po ekonomické stránce. Udržitelnost je totiž jedním z mála řešení, jak dosáhnout nižší spotřeby energií.

V první řadě se pokuste upravit svůj životní styl

Ceny energií v posledních letech rostly, což vedlo i velkou část domácností k tomu, aby se uskromnily. Ve skutečnosti se není třeba nějak zvlášť omezovat a pouze stačí trochu upravit svůj životní styl. Pokud jste tedy připraveni podívat se střízlivě na své zacházení s energiemi, často přijdete na to, že s nimi zbytečně plýtváte.

Jestliže se pohybujete převážně v obývacím pokoji či jiné místnosti, nemá smysl svítit i na chodbě, ložnici či kuchyni. Na osvětlení lze ušetřit i výměnou klasických žárovek za ledky, které často disponují i mnohem delší životností. Existuje však celá řada dalších řešení, trochu inspirace můžete načerpat například na webových stránkách E.ON.

I menší investice do nemovitosti vám pomůže

Většina domácností ocení úspory energií i v případě vytápění, což je obvykle jedna z nejdražších položek v rodinném rozpočtu. Ušetřit lze zejména prostřednictvím investice do nemovitosti, kam spadá například kvalitní zateplení či efektivnější vytápění v podobě tepelného čerpadla. K nižší energetické náročnosti vám pomůže i instalace vlastní fotovoltaiky.

Přečtěte si:  Přirozená krása a odolnost dřevěných teras

Energetickou udržitelností se zabývá například soutěž E.ON Energy Globe, jejímž cílem je podporovat ambiciózní ekologické projekty a zároveň edukovat širokou veřejnost. Na stránkách společnosti se tak můžete dočíst celou řadu rad a nápadů, jak ušetřit energie a vytvořit si udržitelnou domácnost.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search