Podnikání a úspora energie: Jak jí docílit a co na to říká česká legislativa?

Úspora energií je tématem číslo jedna nejen ve veřejné sféře, ale i v oblasti podnikání. Obecně je většina velmi energeticky náročná, a proto není divu, že si na ně v průběhu let posvítila i česká legislativa. Ve zkratce tak většina podnikatelů musí dodržovat určitá pravidla, díky kterým se daří postupně přecházet k energeticky úspornějším způsobům výroby či provozu.

Legislativa je v tomto ohledu poměrně přísná

Pokud budeme hledat téma, o kterém se nejvíce mluví, bude to nepochybně úspora energií, kterou bude pomalu dobíhat ochrana přírodního prostředí. Není tedy divu, že dochází i ke změnám na straně legislativy, která se snaží dostát svým závazkům a snížit uhlíkovou stopu naší země na minimum. K tomu je však třeba usměrnit hned několik oblastí, z nichž tou nejdůležitější je především podnikání.

Právě proto je již od roku 2015 po podnikatelích požadováno vyhotovení PENB neboli průkazu energetické náročnosti budovy. Ten stanový, jak moc je budova energeticky náročná, díky čemuž je pro úřady mnohem snadnější tento údaj nějak evidovat. Povinnost jeho tvorby je prozatím uložena pouze budovám s energeticky vztažnou plochou nad 250 m2. S průkazem úzce souvisí i energetický audit, který musí provádět vybraní podnikatelé minimálně každé čtyři roky.

Přečtěte si:  Jak sladit dekor podlahy s nábytkem?

Pro podnikatele jsou připraveny tučné dotace

V posledních letech bylo možné téměř všude zaslechnout nabídku dotací pro běžné domácnosti pro snížení jejich energetické náročnosti. Stejná nabídka dotace na úsporu energie je však dostupná i pro podnikatele, kteří tak mohou výrazně snížit náročnost budovy prostřednictvím různých úprav, ale i pomocí obnovy svého provozu. K tomuto účelu slouží takzvané OPPIK známý jako operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, se kterým mohou podnikatelé jednoduše nakoupit méně energeticky náročné stroje a technologie.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search