Jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu

Umělé spreje, které si můžeme pořídit v obchodě, sice moc hezky voní, ovšem často se mohou pochlubit i nepříjemnými vedlejšími účinky. Proto je vždy lepší zvolit přírodní osvěžovače vzduchu. Stojí pár korun, a navíc dodají našemu domovu velmi zvláštní atmosféru.

I když si to leckdy sotva uvědomujeme, vůně dokážou velmi výrazně ovlivnit naši pohodu. Přispívají totiž k mnohem příjemnější domácí atmosféře. Ale ty umělé bývají často extrémně silné, takže obvykle působí přesně opačně. Nežádoucím způsobem dráždí náš dýchací systém, a navíc některé látky, které obsahují, mohou u citlivějších jedinců vyvolat alergie. Proč tedy nevsadit na ty domácí?

Domácí potpourri vyrobíte snadno

Stačí vsadit na jeden z nejoblíbenějších přírodních osvěžovačů určených do pokojů, kterému věřily již naše babičky. Ano, jedná se o staré známé potpourri. Má podobu sušených květin nebo listy, sesbíraných z různě příjemně vonících rostlin. Je tedy jen na vás, jakou vůni do svého domova pozvete. Pak už stačí jen přidat přírodní fixátor a plnivo a máte hotovo.

Všeobecně je potpourri velmi užitečné ve chvíli, kdy se snažíte o jemné provonění oblečení a prádla v na věšácích. Ve svých zásuvkách a skříních. Navíc dodá vaší místností zvláštní kouzlo – sušené květiny totiž působí na první pohled opravdu mimořádně atraktivně. Do místnosti tedy vnesou nejenom atraktivní vůni, ale také ji originálně ozdobí.

Přečtěte si:  Vše, co potřebujete vědět o filtračních konvicích

Jak si vyrobit potpourri

Nejběžnější přísadou, která do tohoto osvěžovače vzduchu patří, jsou květy růží a dalších aromatických květin, jako je sušená levandule, jasmín apod. Jako dekorační složka se pak hodí především květy trnky, karafiátů a samozřejmě také fialek, které bohužel po usušení voní jen velmi jemně až neznatelně. Vsadit můžete i na směs koření a dalších vonných složek.

Recept na potpourri, které vyrobíte za 5 minut

Hledáte vůni do koupelny? Pak vyzkoušejte tuto báječnou směs:

  • 100 gramů listů eukalyptu (seženete ho v ekoobchodech)
  • 0,5 l bezbarvého octa.

Eukalyptus stačí do octa naložit (vybírejte co nejjemnější ocet) a po dvou dnech scedit a začít používat.

Vonné potpourri z květinovými tóny

Raději byste vsadili na jiné složky? Pak není nic jednoduššího. Smíchejte:

  • 300 gramů sušených květin podle vašeho výběru,
  • 100 gramů růžových květů,
  • půl vanilkového lusku,
  • jednu lžičku mleté skořice,
  • jednu lžičku nového koření,
  • 4 tobolky anýzu
  • a 10 gramů květů levandule.

Všechny přísady dekorativně naskládejte nejlépe do skleněné mísy nebo talíře a nakonec je provoňte čtyřmi kapkami svého oblíbeného esenciálního oleje. Skvělými bylinkami na potpourri jsou rozmarýn, šalvěj, tymián, skořice, hřebíček, heřmánek ale třeba i bobkový list. Společně vytvoří jedinečnou kompozici, která bude vonět po mnoho dní.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search