Jak nakoupit zlato co nejlevněji? Jeho cenu ovlivňuje spousta faktorů

Války. Společenská nestabilita. Pád měny. To vše může pořádně zakývat s cenou drahým kovů, ale i jiných komodit. Zlato nikdy neklesne se svou hodnotou úplně na nulu a je tak určitě zajímavou investicí. A co konkrétně ovlivní jeho cenu – směrem nahoru nebo dolů? Ono je to vlastně docela snadné.

Cena zlata se takzvaně kótuje

Největší světové burzy jsou odpovědné za výkyvy v ceně zlata především, střetává se tu každodenně nabídka a poptávka. Obecně platí, že sociální a ekonomická nestabilita přináší růst cen zlata a období prosperity naopak hodnotu nejcennějšího olympijského kovu postupně snižuje. Cenu také významně ovlivní, když se některá centrální banka rozhodne koupit zlato do zásoby, protože nedůvěřuje své národní měně (případně třeba americkému dolaru či euru).

Info: Možností, jak získat půjčku ihned je velká spousta

Světové zásoby zlata ale rozhodně nejsou nekonečné, každoročně se několik dolů uzavře a na výstavbu nových nejsou dostatečné finance. Více než dva tisíce tun výnosu ročně je tak současné maximum, do budoucna se ale tato cifra bude určitě snižovat – a cena zlata tak půjde i díky tomu strmě nahoru.

Přečtěte si:  Získejte finance na své projekty bez bank

V roce 2011 až dva tisíce dolarů za unci

Světová cena zlata zažila obrovský boom mezi léty 2001 a 2011. Během deseti let totiž blyštivý kov svou hodnotu na trhu takřka zdesateronásobil. V roce 2001 se zlato obchodovalo za zhruba 250 dolarů za trojskou unci (tedy asi 31 gramů kovu), ale o deset let později už atakovalo hranici dvou tisíc dolarů. V minulém roce se po krátkém období dalšího propadu cena zlata výrazně zvýšila, dlouhodobě se obchoduje kolem hranice 1200 – 1300 dolarů za unci.

Zlato je do značné míry svázané s cenou za ropy a akciovými trhy. Úrokové sazby, vyhlášené tou či onou centrální bankou, mohou s cenovkou zlata také hodně zamávat. Nezapomínejte však na to, že zlato je dlouhodobá investice, takže si na případné zhodnocení počkáte třeba i desítky let. Na stranu druhou, jak již bylo řečeno, jeho cena nebude nikdy rovna nule. Suma sumárum, jako část investičního portfolia se zlato rozhodně vyplatí – jen na ně se však určitě při investiční strategii nespoléhejte!

Gold Money Gold Bars Gold Is Money - hamiltonleen / Pixabay

Jak nakoupit zlato co nejlevněji? Jeho cenu ovlivňuje spousta faktorů

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search